Kategorie bloga
- Bez kategorii (2)
- Biznes (7)
- Life (6)
- Motywacja (9)
- Sport (5)
- Sports&BiznesCoaching (1)
- Szkolenia (1)
- W domu (3)
Ostatnie Wpisy
Praca zdalna nie jest łatwa. Szczególnie trudne w niej jest organizacja pracy i utrzymywanie motywacji. W dzisiejszych okolicznościach mimo, że taka forma pracy jest dla niektórych trudniejsza to i tak jest przywilejem bo… nadal jest, bo nie wszystkie zawody mogą być wykonywane w takiej formie. Jeśli praca zdalna jest nadal dla Ciebie nowością lub chcesz się przekonać dlaczego coś w niej nie wychodzi polecam lekturę kilku poniższych wskazówek:
Jeśli do tej pory nie pracowałaś/pracowałeś w domu proponuję zacząć od organizacji czasu – w których godzinach ma się odbywać praca. Wiadomo dom żyje swoim życiem, zwłaszcza jeśli nie mieszkasz sama/sam. Proponuję porozmawiać z domownikami i ustalić jakie warunki powinny panować w czasie Twojej pracy. Na tym etapie szczególnie trudne mogą okazać się negocjacje z dziećmi ?, ale to też jest osiągalne zwłaszcza gdy mamy do pomocy zmienników przy opiece nad pociechami. Pamiętajmy, że czas pracy zdalnej jest bardziej elastyczny niż pracy w biurze. Jeżeli praca w ciągu dnia jest z jakiś powodów niemożliwa możemy część zadań lub wszystkie wykonywać np. wcześnie rano, gdy jeszcze wszyscy śpią lub późnym wieczorem gdy już wszyscy śpią… o ile oczywiście zasady narzucone przez pracodawcę na to pozwalają. Lepiej jednak wygospodarować kilka godzin w ciągu dnia gdy nasza wydajność jest najlepsza. To bardzo ważne aby czas pracy był wyraźnie oddzielony tak samo jak czas wolny, w przeciwnym razie narażamy się na przejście w „tryb mieszany” ? czyli dwa maile potem sprzątanie potem rozmowa telefoniczna potem obiad potem… „Tryby mieszany” jest mało produktywny bo nie wypoczywamy, ani też tak naprawdę nie pracujemy.
Niektórzy z nas mają swój pokój czyli stanowisko pracy jest gotowe i dostępne o każdym czasie. Niektórzy z nas mają mniejsze mieszkania i będzie potrzebne stworzenie miejsca – stanowiska pracy gdzie będziemy mogli rozłożyć swoje narzędzia pracy, dokumenty, rysunki itp. Jeżeli można wstawić biurko to super. Może mamy gdzieś stolik, który w tej chwili pełni funkcje dekoracyjne, blat… na początek lub jeśli praca zdalna już nie potrwa długo, a warunki są jakie są może to być też po prostu w określonych godzinach stół w salonie czy kuchni albo kawałek podłogi jeśli rodzaj pracy na to pozwoli. Dobrze gdyby było to stałe miejsce gdzie na stałe mogą zostać nasze rzeczy do pracy.
Mimo tego, że praca odbywa się w domu nie proponuję pracy w pidżamie. To nie jest dobry pomysł. Nasz mózg musi otrzymać impuls, że to czas na koncentrację i pracę. Jak najbardziej proponuję ubranie luźniejsze niż w biurze, makijaż gdy ktoś tak lepiej się czuje. Poranna toaleta, śniadanie i zaczynamy! ? Jeśli rozpoczynamy pracę w późniejszych porach dobrze jest stworzyć sobie jakieś rytuały, które będą sygnałem „teraz siadam i zaczynam pracę”, może to być np. przygotowanie kubka herbaty czy kawy.
Ważne jest aby tworzyć plan swojej pracy żeby wiedzieć „co robię dzisiaj”. Dzień, w którym sobie nic nie zaplanujemy najczęściej przeleci przez palce i okaże się, że nie zrobiliśmy nic. Najlepiej przeanalizować jakie zadania mamy narzucone przez pracodawcę, ustalić priorytety, zastanowić się czy są jakieś zadania odłożone od jakiegoś czasu i może warto zrealizować je teraz. Mimo, że nie wychodzimy z domu dobrze jest pracować z kalendarzem wtedy nie umykają nam terminy narzucane przez pracodawcę i obserwujemy ile zadań na nas czeka w tym tygodniu. Gdy w kalendarzu pojawiają się również ważne terminy domowe wówczas mamy pełen obraz możliwości planowania uwzględniając ważne sprawy spoza pracy. Najlepiej jest też ustalić ile godzin przeznaczam na pracę dzisiaj czy codziennie.
Tak jak przy pracy w biurze również w przypadku zdalnej pracy należy pamiętać o przerwach. Najczęściej praktykuję krótką 5-10 minutową przerwę co 50 minut aby wstać, rozprostować kości. W tym czasie można zrobić kawkę ? spojrzeć co za oknem, co się dzieje w domu. Oczywiście pamiętajmy również o odżywianiu. Praca w domu sprzyja zadbaniu o prawidłowe pory posiłków, najlepiej ustalić sobie stałe godziny śniadania czy drugiego śniadania, przekąski ?. Przy pracy w domu nie ma problemu z podgrzaniem czy szybkim przygotowaniem coś na świeżo. Proponuję również pilnować się z długością przerw ?. Przewietrzenie. Otwórzmy okno w czasie przerwy, dotlenienie mózgu jest bardzo ważne. Jeśli mamy ten komfort wyjdźmy za balkon czy taras. ROZPRASZACZE.
Proponuję obserwować się przy pracy zdalnej aby niepostrzeżenie ? nie ulegać rozpraszaczom. Włączony telewizor nie jest dobrym pomysłem nawet jeśli mamy podzielność uwagi. Po co nadwyrężać swój umysł lepiej mieć 100% pracę i potem 100% czas wypoczynku. Najlepiej wyłączyć komunikatory i media społecznościowe w czasie na pracę, jeśli to możliwe to również pocztę, którą można sprawdzać tylko co jakiś czas w ciągu dnia. Proponuję selekcjonować wszystkie zapytania od domowników, które pojawiają się zwłaszcza na etapie wdrażania pracy zdalnej. Domownicy z czasem nauczą się, że praca zdalna nie oznacza, że jeśli jesteś w domu i możesz wszystko w każdym czasie ? Dobrze jest patrzeć na zegarek aby nie zgubić poczucia czasu zwłaszcza podczas przerw. Praca zdalna wymaga od nas dyscypliny, być może nawet większej niż przy pracy stacjonarnej. Życzę wszystkim pracującym zdanie MIŁEJ PRACY? ?