Kategorie bloga
- Bez kategorii (2)
- Biznes (7)
- Life (6)
- Motywacja (9)
- Sport (5)
- Sports&BiznesCoaching (1)
- Szkolenia (1)
- W domu (3)
Ostatnie Wpisy
Daniel Levitin, psycholog i neurolog podaje „W licznych badaniach z udziałem kompozytorów, koszykarzy, pisarzy, łyżwiarzy, pianistów koncertowych, szachistów, słynnych przestępców i innych, liczba ta pojawia się nieustannie. 10 tys. godzin odpowiada z grubsza trzem godzinom ćwiczeń dziennie albo 20 godzinom tygodniowo przez 10 lat. Oczywiście nie wyjaśnia to, dlaczego niektórym osobom ćwiczenie daje znacznie więcej niż innym. Ale nikt jeszcze nie opisał przypadku osiągnięcia prawdziwej światowej klasy w krótszym czasie. Wydaje się, że nasz mózg potrzebuje tak długiego czasu, żeby przyswoić sobie wszystko co należy i osiągnąć prawdziwą biegłość w danej dziedzinie”. Daniel Levitin wskazuje również, że „z tych badań wyłania się następujący obraz: aby osiągnąć poziom biegłości odpowiadający klasie światowej w dowolnej dziedzinie, należy zaliczyć 10 tys. godzin ćwiczeń”.
Malcolm Gladwell w swojej książce „Poza schematem” zgromadził wiele przykładów badań naukowych potwierdzających tę tezę, przeprowadził wiele wywiadów z osobami, które niewątpliwie osiągnęły sukces i przeanalizował życiorysy wielu takich postaci.
CHCESZ BYĆ DOBRY, NAJLEPSZY W TYM CO ROBISZ? PRACUJ, TRENUJ, ĆWICZ!
Najlepsi pracują ciężej
Badania prowadzone z kolei przez K. Andersa Ericssona również wykazały, że nikt nie dochodzi do swojego sukcesu bez wysiłku, każdy wysoki poziom umiejętności okupiony jest ogromną ilości godzin nauki, trenowania, a ci najlepsi pracują o wiele ciężej niż ci przeciętni. Okazuje się, że sam talent, a raczej wrodzone predyspozycje lub wysoki poziom IQ nie wystarczą. Śledzenie ścieżek kariery, jak opisuje Malcolm Gladwell, wielu znanych muzyków, sportowców, biznesmenów jak The Beatles, David Beckham, Steve Jobs i wielu innych dowodzi, że za sukcesem tych osób stoją głównie tysiące godzin pracy nad byciem lepszym w tym co robili.
Bądź wytrwały i pracuj z nawykami.
Osiąganie poziomu mistrzowskiego to nie tylko fizyczna, to również ciężka praca nad sobą w wyrabianiu w sobie nawyków, które służą. Robienie wielu rzeczy, których inni, a czasem, nikt nie lubi jak wstawanie wcześnie lub praca do późna, trenowanie kiedy się nie chce, poświęcanie czasu na pracę gdy inni się bawią lub zajmują się nic nierobieniem bo tak prościej, to robienie planu, ustalanie celu i trzymanie się ich. Ludzie, którzy chcą być najlepsi w tym co robią znajdują możliwość pracy nad tym przy każdej okazji, wykorzystują nadarzające się szanse, a także sami stwarzają sobie możliwości. Zdobywanie poziomu mistrzostwa to również praca nad determinacją gdy pojawiają się kolejne problemy na drodze i inni rezygnują. Ci, którzy pracują ciężej i dochodzą do mistrzostwa to ci, którzy są świadomi gdy pojawia się zniechęcenie, gdy lega w gruzach ich pewność siebie i nie poddają się zaczynając „od nowa” tysięczny raz.
Jeśli czujesz, że zbyt często się poddajesz, że potrzeba ci więcej determinacji, odwagi, konsekwencji lub planu zapraszam na treningi mentalne. Podczas treningu możesz nabrać większej pewności siebie, popracować nad nawykami, które ci będą służyły. Możesz przyjrzeć się czego ci brakuje aby pójść dalej, dokąd chcesz.